Home Romania ​Formula 1: Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al Marii Britanii pentru...

​Formula 1: Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al Marii Britanii pentru a șasea oară

Lewis Hamilton (Mercedes) s-a impus pentru a șasea oară pe circuitul său de casă, la Silverstone, a câștigat Marele Premiu al Marii Britanii pentru a șasea oară (un record) și s-a distanțat la 39 de puncte de colegul său Valtteri Bottas, care a ocupat poziția secundă. Pe ultima treaptă a podiumului s-a clasat monegascul Charles Leclerc (Ferrari).

Hamilton a mai obținut șase victorii în acest sezon, în Bahrain, China, Spania, Monaco, Canada şi Franţa. Britanicul a ajuns la 80 de victorii în carieră.

Cine a ocupat primele două poziții la cursele disputate până acum în actualul sezon:

1. Marele Premiu al Australiei (Melbourne) – Valtteri Bottas (Mercedes), Lewis Hamilton (Mercedes)